موشن گرافیک چیست ؟

موشن گرافیک چیست و چه ارتباطی با انیمیشن دارد؟

برای پاسخ به این سوال که موشن گرافیک چیست و برای بررسی ارتباط آن با انیمیشن، ابتدا ویدئوهای مورد علاقه خود را تصور کنید و از خود بپرسید که چه چیزی را در مورد آنها دوست دارید؛ احتمالا جوابی که خواهید داد و بهترین جواب این است که تمام قسمت های ویدیو، کاملا با هم هماهنگ اند و به عنوان عنصر منظم از داستان گرفته تا گرافیک در کنار یکدیگر قرار دارند.

موشن گرافیک و ارتباط آن با انیمیشن

موشن گرافیک چیست؟ تعریفی که از Motion Graphics و یا گرافیک متحرک ارائه می‌شود نیز بسیار ساده است، موشن گرافیک انیمیشنی است که متن به عنوان یک عنصر اساسی در آن قرار دارد و در واقع موشن گرافیک، animated graphic design و یا طراحی گرافیکی متحرک است، جایی که صدا و حرکت و طراحی گرافیک به صورت فوق العاده با یکدیگر ترکیب می‌شوند.

موشن گرافیک چیست ؟

مثال هایی از موارد استفاده از موشن گرافیک

قبل از اینکه به بررسی مثال هایی از موشن گرافیک بپردازیم، به این سوال که چرا موشن گرافیک مهم است پاسخ خواهیم پرداخت.

موشن گرافیک جایی مورد استفاده قرار می‌گیرد که شما به دنبال ایجاد ارتباطی قوی تر با کاربر و افزایش عمق داستان هستید و در واقع می‌توانید با موسیقی و داستان قوی پیام خود را به بهترین شکل منتقل کنید. امروزه بسیاری از الگوها برای انتقال پیام خود از موشن گرافیک استفاده می‌کنند. به طور کلی موشن گرافیک برای ساخت تبلیغات و تیتراژ فیلم ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. در ادامه مثال هایی از کاربرد آن آمده است.

موارد استفاده از موشن گرافیک _برندینگ

برای برند سازی و معرفی موثر تر یک نام تجاری از موشن گرافیک و سبک های مناسب در کنار تایپوگرافی و یا متن عالی استفاده می‌کنند، تا آن را خاص تر جلوه دهند. در ضمن موشن گرافیک و یا انیمیشن های خاص به این دلیل که زمان زیادی در ذهن کاربر می‌مانند، تاثیر فوق العاده ای ایجاد خواهند کرد.

تیتراژ های تلویزیونی

موارد استفاده از موشن گرافیک _ تیتراژهای تلویزیونی

قبل از هر چیز، در موشن گرافیک، اساسی ترین بخش، داستان است و اهمیت بالایی دارد. برای ساخت تیتراژ ها و یا تریلر فیلم ها، تصاویری دقیق با متن عالی ترکیب می‌شوند تا بتوانند تاثیر خاص تری را ایجاد کنند.

ایجاد آگاهی

موارد استفاده از موشن گرافیک – ایجاد آگاهی

عوامل مشترکی که میان ویدئوهایی که به منظور ایجاد آگاهی ایجاد می‌شود وجود دارند و این عوامل مشترک شامل، صدایی که پیامی را منتقل می‌دهد، صدای background و گرافیک متحرک یا موشن گرافیک است.

به پیامی که انتقال می‌دهید اهمیت بسیار دهید و برای گرافیک آنچنان زیاد وقت نگذارید. اگر به دنبال ساخت ویدئو های انگیزشی و یا آگاهی دهنده و یا توضیحی هستید، قبل از آن باید درباره اینکه موشن گرافیک چیست اطلاعات کاملی داشته باشید.

توضیح مفهوم خاص

موارد استفاده از مونش گرافیک – توضیح مفهوم خاص

از موشن گرافیک برای پشتیبانی و ارائه یک مفهوم خاص به این دلیل استفاده می‌شود تا بیننده اطلاعاتی که شما با آنها به اشتراک می‌گذارید را به شیوه ای دیگر ببیند.

در ضمن از موشن گرافیک برای داستان سرایی نیز استفاده می‌شود؛ با یک گرافیک قوی می‌توان داستان را به گونه ای توضیح داد که در ذهن بینندگان تاثیر بیشتری بر جای بگذارد. در واقع می‌توانید از آن برای تبلیغات و یا حتی ساخت فیلم کوتاه نیز استفاده کنید.

ساخت ویدئو معرفی محصول

موارد استفاده از موشن گرافیک _ساخت ویدئو معرفی محصول

مزیتی که موشن گرافیک نسبت به انیمیشن دارد این است که ارزان تر است و می‌تواند هزینه های شما را کاهش دهد، علاوه بر آن در صورت داشتن استراتژی قوی می‌توانید فروش محصول معرفی شده خود را بسیار افزایش دهید.

وظیفه طراح موشن گرافیک چیست؟

پس از پاسخ به این سوال که موشن گرافیک چیست، اکنون باید بدانیم که طراحی که در این حوزه فعالیت می‌کند، چه کاری انجام می‌دهد.

طراحان فعال در حوزه موشن گرافیک یک طرح هنری برای وب سایت، تلویزیون و یا یک فیلم خاص ایجاد می‌کنند که می‌تواند شامل تبلیغات، تریلر، دسته کلیپ برای فیلم و یا سایر موارد باشد.

نکته دیگر این است که با توجه به افزایش اهمیت تبلیغات و به صورت خاص تبلیغات ویدیویی، طراحان فعال در این حوزه، آینده کاری مناسبی خواهند داشت و می‌توانند برای هر پلتفرم و با هر موضوعی محتوای خود را تولید کنند. تنها نکته مهم این است که گرافیک و انیمیشن و به طور کلی موشن گرافیک برای جان دادن به ایده ها و خلاقیت ها مورد استفاده قرار می‌گیرد، هرچه خلاقیت بیشتری داشته باشید، کاری که انجام می‌دهید نیز خاص تر خواهد بود.

نکته دیگر برای افرادی که علاقه مند به فعالیت در این حوزه هستند این است که حجم کار اصلا نباید برای شما مهم باشد، مهم آن تاثیری است که باید به وسیله موشن گرافیک به کاربران خود القا کنید.

ویرایش ویدئو و موشن گرافیک دو مفهوم جداگانه هستند

ویرایشگر ویدئو با استفاده از موسیقی، گرافیک، گفتگوها، جلوه ها و سایر موارد دیگر داستان فیلم را روایت می‌کند. در واقع تمام موارد گفته شده برای تقویت داستان و روایت آن مورد استفاده قرار می‌گیرد. در حالی که یک طراح فعال در حوزه موشن گرافیک، از انیمیشن های سه بعدی و موشن گرافیک به تنهایی و یا ترکیب آنها با فیلم، اقدام به تولید ویدیو مورد نظر خود می‌نماید.

به صورت خلاصه ویرایش ویدئو، بیشتر بر ایجاد داستان متمرکز است، در حالی که وظیفه موشن گرافیک تکمیل داستان است.

معرفی انواع موشن گرافیک

اگر فکر می‌کنید که به اندازه کافی مفهوم موشن گرافیک چیست را درک کرده اید، این عنوان به شما اطلاعات بیشتری ارائه خواهد داد و باعث می‌شود که استراتژی بازاریابی و یا ویدئو های خود را با دانش بیشتری ایجاد کنید. انواع موشن گرافیک در دسته های مختلف ارائه خواهد شد، با این حال ممکن است ایده شما فقط به یک دسته تعلق نداشته باشد و می‌تواند شامل چندین دسته باشد. بعضی از مواردی در این لیست قرار دارند، قبل تر با عنوان کاربردهای موشن گرافیک معرفی شدند.

ایجاد ویدئو های توضیحی

ایجاد ویدئو های آموزشی

به عنوان مثال اگر کسب و کار شما در ارتباط با فروش تجهیزات شبکه است می‌توانید ویدئو آموزشی برای معرفی تفاوت های بین سوئیچ و مودم را با موشن گرافیک ایجاد کنید.

معرفی پلتفرم های دیجیتال

انواع موشن گرافیک – معرفی پلتفرم های دیجیتال

اگر اپلیکیشن و یا به طور کلی یک رابط کاربری ایجاد کرده اید، برای نمایش کاری که انجام می‌دهد می‌توانید از موشن گرافیک استفاده کنید، در این حالت کاربران قبل از آنکه وارد پلتفرم شما شوند، با شیوه کار آن آشنا شده اند. در ضمن می‌توانید با این شیوه به کاربران نشان دهید که چرا باید از محصول شما استفاده کنند و ویژگی های خاص را به آنها عرضه کنید.

ساخت لوگو

انواع موشن گرافیک – ساخت لوگو

اگر دوست دارید که لوگو و نام تجاری شما تاثیری بیشتری بر مخاطب داشته باشد، کاری که باید انجام دهید این است که با استفاده از موشن گرافیک آن را زنده کنید. لازم نیست حرکت های خاصی اعمال کنید، کافی است که لوگو شما به شکلی مناسب با یک انیمیشن کنار هم جمع شود.

آیکون

به جای اینکه آیکون حالت ایستا داشته باشد، با استفاده از موشن گرافیک به آن حرکت دهید و تنوع را به کار خود اضافه کنید.

مهم جلوه دادن عناوین

همه می‌دانیم زمانی که یک عنوان متحرک باشد، توجه بیشتری را به سمت خود جذب می‌کند، چون خاص بودن و یا مهم بودن آن عنوان به بینندگان منتقل می‌شود.

اینفوگرافیک

انواع موشن گرافیک -اینفوگرافیک

وقتی تمایل دارید که اطلاعاتی را در قالب تصویر به کاربران خود منتقل کنید، اگر این اطلاعات با حرکت همراه باشند، کاربران به خواندن آنها مشتاق می‌شوند.

داشتن ارائه(Presentations) بهتر

انواع موشن گرافیک -داشتن ارائه بعتر

اگر علاقه مند به این هستید که ارائه شما حالت تکراری و خسته کننده نداشته باشد می‌توانید به بخش های متحرک مانند نمودارها عناصر بصری اضافه کنید و با مخاطب تعامل بیشتری داشته باشید.

Broadcast graphics

انواع موشن گرافیک -Broadcast graphics

graphics یا Broadcast گرافیک که با عنوان گرافیک تلویزیونی نیز شناخته می‌شود باعث می‌شود که جلوه های بصری خاص به برنامه هایی که صحنه در آنها به ندرت تغییر می‌کند اعمال شود. به عنوان مثال برای جلب توجه بیشتر بینندگان، هنگام نمایش اخبار هواشناسی از انواع نقشه های متحرک که اطلاعات را به صورت real-time نمایش می‌دهند استفاده می‌شود.

ساخت GIF

GIF ها بین طراحان موشن گرافیک محبوبیت بیشتری دارند. البته منظور از GIF، ایده ای است که به منظور خاص با موشن گرافیک برای ایجاد تصاویر گیف مورد استفاده قرار می‌گیرد.

هزینه موشن گرافیک

هزینه موشن گرافیک

عنوان آخری که توضیح آن برای تکمیل مبحث موشن گرافیک چیست ارائه خواهیم داد، عوامل موثر بر هزینه های موشن گرافیک است. با اینکه هزینه انجام موشن گرافیک را نمی‌توان با یک عدد ثابت بیان کرد، اما مواردی که در زیر ارائه خواهند شد، باعث آگاهی بیشتر شما خواهند شد.

شرکت و یا شخص اجرا کننده

اگر شرکت و یا شخصی که برای انجام کار خود انتخاب می‌کنید اعتبار و مقبولیت بیشتری داشته باشد، هزینه موشن گرافیک نیز بیشتر خواهد بود.

شیوه های انجام پروژه

ممکن است شرکت ها و افراد فعال در این حوزه، نرخ ها و شیوه های مختلفی را برای انجام کار شما ارائه دهند که می‌توانید متناسب با نیاز خود یکی از شیوه ها را انتخاب کنید.

سطح دشواری

به صورت کلی کاری که برای ایجاد یک تصویر گیف با استفاده از موشن گرافیک انجام می‌شود بسیار کمتر از ساخت یک تریلر است. به همین دلیل هر چه کار شما سخت تر باشد، هزینه آن نیز بیشتر خواهد بود.

مدت زمان محتوای نهایی

اگر به فکر کاهش هزینه های خود هستید، بهتر است که مدت زمان ویدئو و یا کار خود را کاهش دهید.

در این مقاله سعی بر این بود که به این سوال که موشن گرافیک چیست پاسخ دهیم و مسائل مرتبط با آن را نیز بررسی کنیم. برای کسب اطلاعات بیشتر کافی است با ما ارتباط بگیرید.

منابع:

  1. https://stadamedia.co.uk
  2. https://screenlight.tv
  3. https://www.rasmussen.edu
  4. https://biteable.com
  5. https://rockcontent.com
  6. https://chapfartak.com/

نویسنده

پژواک مدیا

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *